Bedna - 2012

aneb ledoví muži v akciMůžete proti tomu protestovat, můžete tomu spílat, můžete nad tím brečet, můžete se tomu cynicky smát. Ale to je tak asi všechno. Na světe funguje množství zákonů, ale nejspolehlivěji funguje zákon schválnosti. Koná-li se kdekoli nějaká aktivita, pro níž potřebujete při nejhorším "slušné" počasí, tak se můžete spolehnout, že předmětný den bude nejhorší, při nejmenším, za posledního půl roku. Ne jinak tomu bylo o tomto šifrovacím víkendu, kdy teplota spadla z původních 30°C na 15 a v noci se rtuť teploměru bála ke stupnici byť jen přiblížit.

Pražská městská šifrovačka Bedna byla naplánována přesně na víkend Ledových mužů. Pankrác se Servácem se rozhodně nenechali zahambit. Přesto se 184 týmů nedalo odradit a dorazilo na start pod Nuselským mostem v parku Folimanka. Pár pozdravů s protihráči a můžeme jít na věc.

Je tu startovní signál a první úkol. Vytvořit správně cinknutou hrací kostku s 27 puntíky pro bednářskou hazardní hru. Statisticky vzato ideální kostka neexistuje, takže na tom nezáleží. Jenže zde se pohybujeme v realitě a je tedy třeba vytvořit kostku, která sice nebude lepší než všechny možné kombinace, ale postačí bude-li lepší než kostky soupeřů. Usuzujeme, že dost týmů použije jedničky ve snaze získat prostor pro velká čísla. Volíme proto protistrategii nemít jedničku žádnou a tím zvýšit šanci na výhru. S kombinací 2, 2, 2, 6, 7, 8 dosahuje naše kostka výborné výsledky.

Za deset vítězství získáváme šifru vypadající jako špagát namotaný na složeném lampionu. Zatím je ještě celkem příjemně a tak trpělivě zkoušíme různé slepé cestičky, aby nebyla nuda. Opět začínáme v duchu hesla: Hlavně nepřepálit začátek. Zatracená šifra odolávala až do příchodu nápovědy. S ní už to byla hračka, prostě se ten semafor četl opačně, než jsme to zkoušeli. Obracení správného postupu na špatný nás bude dneska stát ještě spoustu času, ale o tom až později. Teď hurá vzhůru na Vyšehrad.

Vylézt schody z údolí bylo asi obtížnější, než vyřešit šifru. Prostě chvíli koukat do papíru, ujasnit si, co, odkud, kam, jak a už se sype výsledek. Příště takovou věc musíme dát na stojáka, protože kdo má pořád balit batoh. Mám pocit, že jsme trochu pokazili náladu naproti luštícího týmu, který vypadal, že už nad tím nějakou chvíli přemýšlí a naopak nevypadal, že by se dařilo. My mohli zamířit zase dolů k divadlu na Fidlovačce.

Tam nás čekala pro mě asi nejroztomilejší šifra hry. Tedy té části hry, kam jsme došli. Čtyři skupiny symbolů poskládaných do číslic umožňovali celému týmu se zapojit do jejich rozpoznávání, třídění a doplňování. Večerní sluníčko si na nás udělalo chvilku čas a my s bankovkami, ministerstvy, kompasy a jednotkami SI mohli vyrazit za další úlohou. Jenže na místě se ukázalo, že jasné Palackého náměstí není tak úplně jasné, protože tam žádné zadaní není. Mohli jsme tak nanejvýš dělat společnost bezdomovcům během hledání, kde je problém. Ne, přebytečný drobásek opravdu nemáme. Naštěstí jsme v tom nebyli sami. Týmů, které koukají do mapy co by - kde by bylo v okolí několik. Tak jsme se zasmáli a vyrazili na správné místo - samozřejmě zase na kopci, na Fügnerově náměstí.

Zde jsme dorazili na konec "kolečka". Třetí úlohu bylo zjevně nutné stříhat lepit a tak nějak se s tím patlat. Usoudili jsme, že se nám to bude lépe dařit v blízké restauraci vyzkoušené v březnu na PoTratech. Bylo to trochu déjà vu. Seděli jsme u stejného stolu, k jídlu zas nic nebylo a i ten vrchní byl stejně divnej. Slepit z přiložených kusů silnic hákový kříž nebyl problém, posléze jsme ho upgradovali na křižovatku ještě o fous lepší než je na okruhu ve Zbraslavi. Chvílemi bylo nutné jezdit vzhůru nohama. Jak číst písmena ze silnice nám ale musela poradit až nápověda, která dorazila po dvou hodinách. Takže abyste vědeli, správně se čte zespoda a ne z vrchu.

Déjà vu v hospodě, déjà vu na cestě. Míříme přes Nuselský most zase zpátky na Vyšehrad. Tentokrát na severní baštu. Nejprve zkoušíme šifru prosvětlovat, potom aplikujeme gumičkovou metodu. Není to sice autorský postup a nejsme schopni zdůvodnit naše počínání na sto procent, ale řešení nám z toho leze, takže není moc nad čím přemýšlet. Zato když řešení dolezlo, tak jsme to raději řešili ještě jednou. Praha totiž disponuje ulicemi Kováků, Kovanecká, Kovárenská, Kováře, Kovaříkova, Kovářova, Kovařovicova a Kovářská. Nám vyšla ta poslední jmenovaná, ale věřte tomu, když je to až někde ve Stodůlkách. Navíc čas 23:30 neumožňuje udělat pokus naslepo, protože se již nebude čím vrátit. Nicméně to i po prověření vypadá věrohodně a žádné lepší řešení se nenabízí. Doháníme páté metro od konce ve směru Zličín a litujeme týmy, které už metro nestihnou.


Chvíle napětí a zadání u kostela opravdu je. Odcházíme najít nějaké vhodné klidné a osvětlené místo k luštění. Ideální místo brzy nacházíme, má jedinou vadu - je to uprostřed silnice na přechodu pro chodce. Přece jen raději volíme táboření na chodníku, přestože je tam větší tma. Vybarvujeme si šifru a na jejím vybarvenějším konci čteme "ezírko" ve vlajkové abecedě, což nás povzbuzuje k dalšímu úsilí. Sloupcové rozdělení vlajek nemáme hezky nalinkované, bereme to tak nějak odhadem, ale v dalším postupu na památku Háje nás to nemůže zastavit. Máme informaci, že konkurenční kočičí tým se tam silně zdržel, takže jsme zvědaví, co tam najdeme.

Nacházíme dva řádky slov. Podtržení si říká o polský kříz, přemýšlíme co s tím dál. Chybí nám třetí souřadnice pro vyhledání písmen. Znovu přemýšlíme a nakonec nacházíme, i když pády slov jsou nejednoznačné. Nakonec usuzujeme, že bude stačit brát v úvahu jen první tři a ostatní ignorovat. Sepisujeme obě zbývající varianty zápisu a za pár okamžiků již hledáme cestu ke kříži motolské kalvárie. Cestou znovu hledáme cestu a další hledání si ještě zopakujeme v lese u motolského hřbitova. Konečně jsme na místě a bereme další zadání.

Scházíme na Plzeňskou a vybíráme si krásný billboard, kde se bude dobře luštit. Podle zadání se nám zdá, že by to mohlo mít něco společného s DNA, na kterou upozorňují Bednářské listy. Nacházíme podivně shodné kombinace písmen římských číslic a zdravíme se s orgy, kteří jdou okolo okouknout, jak se komu daří. Dozvídáme se, kdo z nich šifru vymyslel. To ti Viktore nezapomeneme! V příkopu luštíme, dokud nám nezačne být zima. Ještě chvíli pokračujeme, dokud nám není strašná zima. Potom volíme ústup do tramvaje. Na tu musíme chvíli čekat, protože se vehikl ze Šádewerke po tři sta metrech od vozovny rozsypal. Nevíme kam dál, takže si nemusíme dělat starosti, kam která tramvaj zrovna jede a bereme další v pořadí. Bezdomoveckým systémem se zahříváme na trase Sídliště Řepy - Vozovna Motol. Nálada dobrá, ale výsledky bídné.

Po několika jízdách tam a zpátky přichází SMS s umístěním náhradní šifry právě v blízkosti vozovny. Vyzvedáváme jí a přesouváme se na naší novou základnu v Mc Donaldu v Řepích. V tu chvíli ještě netušíme, že zde strávíme hezkých 6 hodin až do konce hry, protože příliš brzy odhalíme chybu ve výpočtu šifrovacího klíče a tudíž výsledek zahodíme po písmenech "nas". Kdybychom na to, že odečítáme obráceně než jsme chtěli nepřišli, text klíče by pokračoval "nasledujici stanoviste...". To už by nám došlo, že to zas až tak špatně není. Takhle holt nic.

A je tu konec hry. Dozvídáme se, že cíl je v Keplerově gymnáziu na Pohořelci. Čekal jsem, že se pořadím propadneme ještě víc, takže to nakonec nedopadlo tak zle. Tým se nerozpadl, zabloudili jsme jen jednou a nikdo se ani neztratil, ani neumrzl, takže pozitivní výsledek dávající dobrou šanci do budoucna. Jednou to přece vyjít musí. A poučením pro příště budiž, že při odečítání musí být člověk ještě víc paranoidní a zkusit raději všechny možnosti bez ohledu na to, že to přece logicky tak nemá dávat žádný smysl.


Výsledek: 105. místo, Text: Javky, Foto: Javky, Legre


Průchod stanovišti
Místo Od Do Průběžné pořadí Poznámka
1. Start Folimanka 16:30 16:51 - startovní aktivita
2@. Folimanka 16:51 18:14 - nápověda
2$. Vyšehrad 18:28 18:48 -
2#. Div. Na Fidlovačce 19:01 19:30 - nutná oprava
3. Fügnerovo nám. 20:17 22:25 115. nápověda
4. Vyšehrad hradby 22:52 23:30 107.
5. Stodůlky 00:15 00:53 104.
6. Dvůr Háje 01:27 02:22 91.
7. Kalvárie v Motole 02:58 --- 78. konec hry
7T. Motolské ryb. 05:58 --- - konec hry
105. místo
8. Louka u BMX --- ---
9. Bílá Hora --- ---
10. Obora Hvězda --- ---
11. Libocký ryb. --- ---
12. --- ---
13. --- ---
14. Nám. před Bateriemi --- ---
15. Na Petynce --- ---
CÍL Keplerovo gymn. --- ---

Zdroj: Naše poznámky a SMS systém hry